Att köpa valp från oss på Stora Juleboda

Att köpa valp från oss innebär mer än att bara skaffa en hund – det är ett genomtänkt och engagerat arbete från vår sida för att ge varje valp bästa möjliga start i livet. Vi lägger stor vikt vid både hälsa, trygghet och socialisering.

Under hela tiden valpen är hos oss får den delta i övningar som är anpassade efter dess ålder och utveckling. Det kan handla om miljöträning, hantering och vardagliga situationer som förbereder valpen för livet i sitt nya hem. Målet är att skapa en trygg, nyfiken och väl förberedd individ, vilket gör övergången till den nya familjen smidigare. Ni kan läsa mer om detta under avsnittet om valparnas uppväxt här på hemsidan.

Vi rekommenderar att ni skickar in en intresseanmälan minst ett halvår innan ni planerar att ta hem en valp. Tänk också på att vi inte kan styra över när våra tikar löper eller när valpar föds. Det är ovanligt att det finns valpar kvar att boka bara några veckor innan leverans, så det är viktigt att vara ute i god tid. På så sätt ökar chansen att rätt valp matchas med rätt hem, samtidigt som ni får gott om tid att förbereda er.

*

Inloggning

När valpen flyttar får ni med er våra tips genom en inloggning till våra olika pdf med tips och idéer som vi gärna vill dela med oss av. I detta ”häftet” kan ni läsa om hur första tiden med valpen är, vad unghunden behöver och träningstips och om omvårdnad.

Här finns också information som vi säger till er vid leverans, detta för att ni ska kunna gå tillbaka och titta på vad det va vi sa. Här kan du också gå tillbaka och kolla om det är något som dyker upp. Här är helt enkelt hur vi tänker kring de olika sakerna.

*

Facebook grupperna

Redan när valpen är nyfödd kan ni följa valparna i en speciell grupp på Facebook för just er kull. Där kan du följa valparna med bilder och video nästan varje dag. Där kan du se hur de är tillsammans och även individuellt. Du kan även ställa frågor och diskutera med de andra valpfamiljerna som är i samma situation som er själva.

Du blir också inbjuden till en Facebook grupp för alla som köpt valp från Juleboda. Där kommer bland annat nästan varje måndag ut ”veckans utmaning”, vilket innebär att ni varje vecka får en påminnelse att träna din hund på olika saker. Du får genom detta tips och idéer om hur man kan träna sin hund och hur andra gör. I gruppen har vi flera gånger om året en serier av svar på frågor och funderingar. Där ni valpköpare ta upp ett ämne som ni vill att vi skriver om och efter det har vi en diskussion om ämnet. Detta för att ni som valpköpare ska ha så mycket kött på benen som det bara går tillsammans med er hund.

*

Träffarna för hundarna från oss

Vi håller också träffar för valpfamiljerna varje år, här på Juleboda och i mån av tid även en träff i Stockholm. Där vi bjuder in alla valpfamiljer till att träffas. Stora Juleboda träffen som är i maj varje år. Då är det promenader, lunch och fika, diskussion om ett speciellt ämne och chans att ställa frågor både till oss och andra Juleboda-hund-ägare.

*

Helgkurserna

Vi håller också helgkurser för våra valpköpare, både på Juleboda och i Stockholm. På denna kurs går igenom hur vi på bästa sätt kan träna vår Australian Labradoodle. Även vardagstips, att testa på en sport och hur vi kan bygga vidare på det vi redan har. Detta brukar vara en mycket rolig helg med mycket samtal om hundträning och nya kunskaper.

Kursen har stort fokus på att förstå sin hund, att bygga relation och kanske viktigast av allt att ha kul tillsammans med sin hund. Du får med dig nya idéer och individuella tips om just din hund av oss som känner till linjerna bakom och din hund.

En helg att minnas tillsammans med sin hund.

*

*

*

Kolla Mentaliteten

Vi erbjuder för våra valpar ett test som vi kallar Kolla mentaliteten. Det är ett test där hunden med sin förare går ett test. Där vi får en bild av hur hunden har utvecklats. Detta är inte bara roligt för familjerna att se utan också för oss. För att vi ska kunna få en bild av våra avkommor och hur vi ska utveckla vårt avelsarbete. Det går att läsa mer och titta på resultat under fliken ”Kolla Mentaliteten”

Vi finns ett telefonsamtal bort

Från den dagen som du tingat din valp finns vi bara ett telefonsamtal bort och du kan ringa i princip när som helst, det finns inga dumma frågor och stort som litet är välkommet. Om det är något du som valpfamilj undra över är det bara att höra av sig till oss så gör vi vad vi kan för att svara på det.

Vad ställer vi för krav på er som blivande valpfamilj 


Att köpa valp från oss innebär att ni är beredda att ta ett långsiktigt ansvar och möta de krav som följer med att uppfostra och leva med hund.

Vi ställer krav på att ni har tänkt igenom ert beslut noggrant och har tid, engagemang och rätt förutsättningar för att ta hand om en hund under hela dess liv. En valp kräver daglig träning, struktur och närvaro, och det är inget som kan prioriteras bort.

Valpen ska inte lämnas ensam annat än mycket korta stunder under den första tiden. Ensamhetsträning ska ske gradvis och med hänsyn till individen. Det är därför viktigt att ni har en livssituation som möjliggör detta, till exempel genom flexibla arbetstider eller andra lösningar.

Vi förväntar oss att ni aktivt arbetar med socialisering, miljöträning och grundläggande lydnad. Vi ser också att ni är intresserade av att träna med belöningsbaserade metoder och att ni är öppna för att ta del av modern forskning inom hundträning. För våra Australian Labradoodles anser vi att detta är det mest hållbara och effektiva sättet att skapa trygga och välfungerande hundar. Vi ser gärna att ni går en valpkurs hos en instruktör som arbetar enligt dessa principer.

Labradoodle är en aktiv och social familjehund som behöver både fysisk aktivitet och mental stimulans i vardagen. Det här är ingen hund för den som inte har tid eller möjlighet att tillgodose dessa behov. Rasen är i regel mycket människokär, följsam och trivs bäst när den får vara en naturlig del av familjens liv och aktiviteter.

Vi avlar i första hand på friska, sunda hundar med stabilt och trevligt temperament. Vårt fokus ligger på att föda upp trygga och hållbara familjehundar. Färg är för oss av underordnad betydelse och inget vi prioriterar i aveln. Att selektera avelsdjur utifrån färg riskerar att andra, viktigare egenskaper får stå tillbaka, vilket vi inte anser är förenligt med en ansvarsfull avel. Om färg är avgörande för ert val av hund rekommenderar vi att ni vänder er till en annan uppfödare.

En god och öppen kontakt med oss som uppfödare är en självklarhet. Vi vill kunna följa valpens utveckling och finnas som stöd vid behov. Vi förbehåller oss rätten att välja valpköpare och att neka köp om vi bedömer att förutsättningarna inte är tillräckliga.

Vårt mål är alltid att rätt valp ska hamna hos rätt hem – där den får ett tryggt, aktivt och kärleksfullt liv.

*

*

Är du allergisk?

Vi har under flera år sålt valpar till familjer där en familjemedlem har allergi. Att vara allergisk är helt individuellt och hur mycket allergener en hund utsöndrar är också individuellt.

Första steget brukar vara ni att hälsar på våra hundar som bor hos oss för att se hur mycket man reagerar på dessa. När en tik väntar valpar ställer ni i kön till valparna och när valparna är ca 4-5 veckor kommer du och hälsar på de valpar som kan var aktuella för dig. Tikar brukar avge mindre allergener än hanar, så vi testar i de flesta fall bara tikvalpar i en kull. Själva testet går ut på att du som är allergisk sitter i din bil i ca 45 minuter tillsammans med en valp och gosar med den ordentligt, ner med näsan i pälsen och klappa mycket. Därefter luftas bilen och dina kläder ur i ca 40 minuter och så upprepas detsamma med nästa valp. Ni kan även ta med ett örngott till varje valp och gnugga in det ordentligt i valpens päls lägg det därefter i en plastpåse och förslut ordentligt. Dessa sover du på ett antal nätter var. när du kommit hem. Efter varje valp känner du efter hur det kändes och antecknar detta. Är det så att en eller flera valpar som inte ger dig någon reaktion kan du komma tillbaka och upprepa testet ännu en gång med dessa för att verkligen vara säker på att du inte känner något. Den valp som känns bäst och inte ger dig några reaktioner går vi vidare med och det blir den som får flytta hem till dig. Är det många tikar i en kull kan det ta ganska lång tid och det ska man vara beredd på.

Detta test upplever vi som tillförlitligt och det har gått väldigt bra i de allra flesta fall. Även om valpen efter testet inte ger dig några reaktioner ska du vara noggrann med att valpen inte får sova i ditt sovrum eller i din säng för att din allergi inte ska triggas.

Vi kan naturligtvis inte garanterar något och varje allergi, person och valp är olika, men vi erbjuder detta för att fler ska kunna njuta av ett liv med hund.